Pod hladinou
Podvodní svět čolků
150 x 210, akryl a tuš na plátno, 2017
Před začátkem zimního semestru jsem se zúčastnil bezmála třítýdenního litografického workshopu v německém Würzbachu v dílně Christiana Müllera. Měl jsem zde ideální prostor na práci a vyzkoušení několika litografických technik. V Německu jsem chtěl plynule navázat na předešlý čtvrtý ročník a pokračovat v tématu mokřadů a podmáčených luk.
Lákala mě práce na tématu vzpomínek z dětství. Při listování staršími kresbami mě zaujaly některé detaily tvarů, struktur, skvrn. Ty někdy vznikly při práci náhodným, nechtěným způsobem. Z těch jsem dále vycházel a pokoušel se je množit v různých kompozicích. Vnikaly tak krajiny mokřadů, podvodních scenérií. Představy o podvodním světě čolků se stalo mým novým tématem.
Pod hladinou
V pátém ročníku vznikla ucelená série maleb krajin Pod hladinou. Ve většině obrazů čolci nejsou konkrétní. Nechával jsem záměrně prázdné podvodní krajiny, v nichž se sem tam objevil náznak nějakého detailu živočicha. Příjemným překvapením pro mě byla i skutečnost, že se v některých malbách díky kombinaci technik čolci objevili sami, aniž bych je tam záměrně chtěl namalovat.
Během práce se mi naskytly dvě cesty. První byla práce pouze s čolky, kde se mi nabízela možnost budovat obraz za pomocí množení čolků. Vznikla tak série čolků shlukujících se v uzlovitých útvarech. Druhá se odehrávala v rovině abstraktních podvodních krajin. Paralelně jsem pracoval na těchto dvou rovinách. Každá mě bavila něčím jiným a tak jsem ani jednu z nich neopouštěl. U obou jsem používal podobné techniky. Vyřezával jsem si šablony z papíru, přes které jsem pak následně kreslil a nanášel různými způsoby barvu na plátno či papír. Používal jsem kombinaci technik, lavírované kresby, malby, airbrush. Během tohoto procesu vznikaly spletité struktury, které jsou základním elementem celého obrazu. Dovolují mi vytvořit iluzi prostoru, v níž se odehrává živý děj. Malby jsou akrylové v kombinaci s tuší.